blog

19.06.2022

Fakty i mity związane z unijnymi dotacjami

Fakty i mity dotyczące dotacji unijnych

Mit: Procedura ubiegania się o Fundusze Europejskie jest zbyt skomplikowana.

Fakt: Napisanie wniosku wymaga skupienia i otwarcia się na wiedzę. Jednak poświęcenie czasu w celu gruntownego zaznajomienia się z wytycznymi, regulaminami, instrukcjami wypełniania wniosków i przepisami prawa z całą pewnością zaprocentuje.

 

Mit: Przyznanie funduszu jest już całkowitym sukcesem.

Fakt: To,  że otrzymaliśmy dofinansowanie nie oznacza, że na tym wkład w rozwój naszego pomysłu się kończy. Jeżeli nasz projekt uzyskał pozytywną opinię, dofinansowanie nie oznacza całkowitego sukcesu. Konieczne będzie prawidłowe rozliczenie wszystkich wydatków związanych z naszą inwestycją, jak również utrzymanie rezultatów przez tzw. okres trwałości – szacunkowo 5 lat od zakończenia projektu. Jeśli przedsiębiorca nie spełni swoich obietnic, mogą spotkać go poważne konsekwencje – nawet cofnięcie całej dotacji. Dlatego mimo sfinalizowania projektu konieczne jest dokładne monitorowanie, czy jego założenia są właściwie realizowane.

 

Mit: Wsparcie unijne to „łatwe pieniądze”.

Fakt: Dotacja to tak naprawdę tylko część wartości projektu i bez aktywnego udziału przedsiębiorcy będzie on niemożliwy do zrealizowania. W rzeczywistości każdy wnioskodawca dokłada się finansowo do swojej inwestycji poprzez tzw. wkład własny, zależny od konkursu, do którego zgłasza swój projekt. Ponosząc część kosztów można bardziej świadomie przemyśleć swoje przedsięwzięcie i dopracować je w najdrobniejszych szczegółach.

 

Mit: Każdy projekt może ubiegać się o pomoc unijną.

Fakt: Każdy konkurs ma własne wytyczne, więc ubiegając się o dotacje należy zapoznać się z regulaminami, dzięki którym dowiemy się między innymi, jakie przedsiębiorstwa i na jaki cel mogą otrzymać pieniądze. Ponadto z dokumentów zawierających zasady konkursów zbierzemy informacje związane z kwestiami finansowymi – w jakim stopniu nasz projekt może zostać dofinansowany, jaki musimy posiadać wkład własny, etc.   

 

Mit: Szanse na dotacje są mniejsze dla firm debiutujących.

Fakt: Projekty badawczo-rozwojowe to dominujący typ projektów w ostatnim rozdaniu funduszy unijnych. O powodzeniu w ubieganiu się o te dotacje decyduje głównie czynnik innowacyjności projektu oraz potencjał ekonomiczny, czyli szanse rynkowe nowych produktów lub usług. Dlatego szanse przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z unijnego wsparcia wcale nie są mniejsze, niż firm, które już pozyskały dotacje.

 

Mit: By ubiegać się o dofinansowanie, musimy działać sami.

Fakt: Znalezienie dobrej firmy doradczej może być kluczowe w przypadku ubiegania się o środki unijne. Cała procedura pochłania ogrom czasu i energii, której potrzebujemy do prowadzenia naszego biznesu. Zamiast zlecać to zadanie innemu pracownikowi firmy, warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego – składanie wniosku o dofinansowanie to również obowiązek przygotowania obszernej dokumentacji, która musi być wykonana profesjonalnie, zwiększając tym samym szanse na pozytywną opinię.


 

Zapraszam do kontaktu:

Anastasiya Dydyshka

Ekspert ds. Rozwoju

tel. + 48 530 599 819

e-mail: [email protected]