blog

01.06.2016

Startup

 

Czy na pewno wiecie czym jest?

 

Startup może być przedsiębiorstwem, lub organizacją stworzoną w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantuje rozwój. Jednostki te są z reguły w fazie rozwoju, mają krótką historię za to bardzo aktywnie poszukują nowych rynków zbytu. Startup spotkamy w dosłownie każdej branży, choć ostatnio najczęsciej są mocno związane z nowymi technologiami.

Dlaczego startup jest tak popularny?! Żyjemy w czasach ciągłego przepływu informacji, czerpiemy pomysły z innych rynków, a start up ma niskie koszty rozpoczęcia działalności. Przy czym ponosimy większe ryzyko, ale też potencjalnie mamy szanse na wyższy zwrot z inwestycji. Z regułu jako poczatkujący biznesmeni nie posiadamy kapitału na rozpoczęcie działalności. Wtedy też możemy skorzystać z funduszy venture capital (średnio lub długo terminowe inwestycje w przedsiębiorstwa, które znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, połaczone ze wsparciem menadżerskim, które jest udzielene przez wyspecjalizowane podmioty; celem funduszy venture capital jest osiągnięcie zysku wynikającego z przyrostu wartości przedsiębiorstwa przez odsprzedaż jego akcji/udziałów po upływie określonego okresu). Inną opcją są tzw. annioły biznesu (czyli inwestor prywatny, który zazwyczaj posiada doświadczenie w działalności gospodarczej, w którą zamierza zaainwestować- własne pieniadze; w zamian za udziały w tym przedsięwzięciu; zaangażowanie inwestora trwa średnio 3-6 lat, po tym czasie odsprzedaje udziały). Jest jeszcze trzecia opcja Startup - Polska Wschodnia (czyli środki pochodzące z funduszy UE) o tym w kolejnym poście!

 

Startup z Polski i świata!

Coś przydatnego z Polski - Enso to startup tworzący urządzenie o tej samej nazwie, które mierzy temperaturę, wilgotność, ciśnienie i poziom szkodliwych substancji chemicznych, prowadzących do powstawania alergii, astmy oraz chorób zapalnych. Dlaczego wygrali? Ponieważ w dzisiejszych czasach do 90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a powietrze, którym oddychamy jest ponad 8-10 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Szkodliwe substancje chemiczne, których źródłami są np. materiały wykończeniowe, kserokopiarki, sprzątanie, prowadzą do astmy, alergii, obniżenia odporności, złego samopoczucia i bólu głowy czy stanów zapalnych oczu i skóry. Enso przeciwstawiło się temu globalnemu problemowi i w efekcie stworzył małe urządzenie, zintegrowane z aplikacją mobilną, które pozwala monitorować wszystkie istotne parametry mikroklimatu domu w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.  

Może równie przydatne ze świata - Dollar Shave Club, powstał u naszych sąsiadów zza oceanu w USA, dostarcza swoim klientom wkłady do maszynek. Nie trzeba już chodzić do sklepu. Startup chce wyręczyć mężczyzn w czynności, która wydaje się być tak prosta i nieangażująca, jak to tylko możliwe. Za dolara miesięcznie można otrzymywać raz w miesiącu 5 wkładów o dwóch ostrzach, ze wzrostem ceny rośnie jakość świadczonej usługi. W naszym kraju pomysł ma małe szanse na sukces, jednak w stanach zwiększa sie liczba zadowolonych klientów.

 

Jak widać pomysły na startup są różne, mniej lub bardziej ambitne. Przede wszystkim liczy się pomysł i dobrze zdiagnozowana grupa docelowa. Pamietajcie, iz możemy pomóc na każdym etapie http://inspire-consulting.pl/pl/site/contact