blog

28.04.2022

WORKATION – czyli jak połączyć pracę z wakacjami

WORKATION – czyli jak połączyć pracę z wakacjami

Jesteśmy w okresie majówkowego wypoczynku. Powoli zbliżają się także wakacje oraz czas urlopów. Co jednak zrobić, jeśli z różnych przyczyn nie możemy wziąć wolnego w pracy, a marzy nam się odpoczynek oraz zmiana otoczenia?

Odpowiedzią na ten problem jest WORKATION. Jest to połączenie angielskich słów „work” oraz „vacation”, czyli połączenie pracy oraz wakacji. W języku polskim spotykamy tłumaczenie workation jako pracowczasy lub pracowakacje. Workation polega na pracy zdalnej z dowolnego miejsca na ziemi. Pracownik nie wykorzystuje swoich dni urlopowych, zdalnie wykonuje swoje obowiązki służbowe, a po pracy korzysta z dobrodziejstw miejsca wypoczynkowego, które wybrał sobie na workation. Workation nie jest jeszcze popularnym rozwiązaniem w Polsce, jednak stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników i zainteresowanych nim pracowników.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Workation jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy są w stanie wykonywać swoją pracę zdalnie – pandemia pokazała, że do tej grupy należy całkiem sporo osób. Pracodawcy też są coraz bardziej chętni aby zezwalać pracownikom na pracę zdalną.

Jakie są zalety?

Nie wykorzystujemy swoich dni urlopowych, dbamy o work-life balance i możemy też stać się bardziej efektywni – gdyż staramy się jak najsprawniej wypełnić nasze obowiązki zawodowej, aby jak najszybciej móc skorzystać z uroków wakacyjnego miejsca. Przebywanie w takim miejscu wpływa też na wzrost kreatywności, co jest niezmiennie ważne w niektórych branżach. Ponadto, jeżeli na workation wyjedzie cały zespół, pozytywnie wpłynie to na jego integrację.

Czy workation ma jakieś wady?

Niestety mogą się pojawić. Mogą to być problemy z koncentracją – spowodowane wakacyjnym otoczeniem. Musząc wykonywać swoje obowiązki zawodowe, będąc na wakacjach, możemy mieć także problem z oderwaniem się od codziennych problemów oraz wypoczynkiem. Dlatego też radzimy włączyć workation jako element dodatkowych wczasów, ale nie traktować go jako prawdziwego urlopu. Należy także pamiętać o dobrej organizacji czasu i obowiązków – dzięki niej mamy szanse spełnić potrzebę odpoczynku, oderwać się od szarej codzienności, a jednocześnie nie wykorzystujemy dni urlopowych :)

 

Iwona Tobojka

Specjalista ds. funduszy unijnych

[email protected]

+48 535 601 507